web analytics
Anasayfa » EnPopüler & Zeka » Bloksor oyunu oyna

Bloksor oyunu oyna

Nasıl Oynanır:

Oyun çok zeka istiyor. Okulda açılan oyunlardan en güzeli. İster sen keşfet istersen aşağıdaki kuralları oku.

 

KISACASI her bölümde BLOK unu ok tuşları ile şekilden şekile sokarak aynı zamanda  ilerletere BOŞLUK tan sokabilmelisin Detaylı bilgi aşağıdaki gibi

1 Oyunun amacı, bloğun her aşamanın sonunda kare deliğe düşmesini sağlamaktır. Oyunu tamamlamak için 33 aşama vardır. “Next” (Sonraki): Bir sonraki sekmeye geçmenizi sağlar.

2 Dünyada (beyaz ve turuncu karelerden oluşan yolda) bloğu taşımak için, sola, sağa, yukarı ve aşağı (klavye) ok tuşlarını kullanın. Kenarlara düşmemek için dikkatli olun. Eğer düşerseniz de bulunduğunuz seviye yeniden başlar. “Prev” (Önceki): Bir önceki sekmeye dönmenizi sağlar.

3 Köprüler ve anahtarları birçok düzeyde bulunmaktadır. Onlar blok ile üzerine basıldığı zaman açılmaktadır. Köprüyü açık tutmak için sürekli anahtarın üzerinde durmak gerekmez.

4 Geçerli iki türü vardır: ‘Ağır’ X şekilli olanlar ve ‘Yumuşak’ Yuvarlak şekilli olanlar. Oyun zorlaştıkça blokların daha hızlı ilerlemesi için yumuşak (yuvarlak) anahtarlar kullanılır. Daha fazla zorlaşan aşamalarda anahtarlar köprüler ek kareler açarak birkaç hamle ile sona ulaşmayı sağlar.

5 Anahtarlar aktif hale geldiğinde her anahtarın farklı amacı olabilir. Bazıları her zaman köprüleri açmak ve sonradan kapamak içindir. Bazıları ise belli köprüleri açmak ve açık bırakmak içindir. Bunları tekrar kapamak gerekmez. Yeşil ya da kırmızı renkli köprüler hangi köprülerin çalıştığını belirtmek içindir.

6 Turuncu kiremitler diğer beyaz kiremitlerden daha kırılgandırlar. Eğer bloğunuz bu turuncu kiremitler üzerinde dik durursa kiremitler bloğunuzu aşağı düşürür ve oyununuz bulunduğunuz seviyede yeniden başlar. Turuncu kiremitlerde bloğu yatay olarak ilerletmelisiniz.

7 Son olarak bu şekilde anahtarın üçüncü bir türü vardır: ( ) Bu anahtar bir bloğu iki ayrı küçük küp haline getirerek farklı yerlere ışınlar. Bu küçük küpler, hem ayrı ayrı kontrol edilebilir hem de yan yana geldiklerinde bir bütün blok olurlar.

8 Klavyenizdeki Spacebar (boşluk) tuşuna basarak ne zaman olursa olsun hangi küçük küpü kullanmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Küçük küpler tek başlarına yumuşak (yuvarlak) anahtarları çalıştırabilirler. Ancak tek başlarına ağır (X) anahtarlarını etkinleştirmek için yeterince büyük değillerdir. Ayrıca küçük küpleri tek başlarına bitiş kare deliğinden geçiremezsiniz, bir blok halinde geçerlerse aşamayı bitirebilirler.

9 Her aşamada ekranın sağ üst köşesinde ‘Pastcode’ (geçiş şifresi) verilir. Bu kodunu unutmamanız gerekir. Bu kod sayesinde kaldığınız yerden devam edebilmek için ana menüden ‘Load Stage’ (Aşama Yükle) kısmından kodu girip ‘Enter’a basarak oyunda kaldığınız aşamaya geçebilirsiniz.

Tadını çıkarın! “Start” (Başla): Oyuna başlamanızı sağlar.

.

Etiket: , , , , , , , , , ,
Play   Bloksor oyunu oyna